Co je to SAF?
SAF vznikl z anglického Stand Alone Filters a nejedná se o nic jiného než balíček software potřebného pro přehrávání videa nespočtu formátů v maximálně možné kvalitě obrazu a zvuku. To vše kompletně zdarma.


Podpora češtiny a titulků je samozřejmostí


I v dnešní době má řada lidí problém přehrát nějaké to video stažené z internetu, popřípadě pořízené např. z digitálního fotoaparátu (typicky *.MOV), z HD kamery (*.MP4, *.M2TS) a podobně. Takovíto lidé poté instalují řadu programů aby video přehráli, a většinou to končí tím, že každý z programů přehraje něco.

A když už to konečně přehraje, zjistí že video je trhané, nefungují titulky a podobně.

A tady přichází na řadu SAF - stačí nainstalovat, 2x kliknout na video a je to. Vše se nastaví plně automaticky při instalaci nehledě na použitý operační systém.


Samozřejmostí je podpora DVD s funkční navigací na všech OS (WinXP SP3/Vista/Win7)


SAF je založený na populárním přehrávači MPC-HC, ale rozšiřuje jeho možnosti o nové video formáty a přináší lepší kvalitu např. pro přehrávání DVD disků včetně podpory DVD navigace na všech OS.

Typický problém je deinterlacing - SAF nastaví vše tak, aby byl co nejlepší (kvalita výsledného obrazu přímo záleží na možnostech vaší grafické karty)
 

SAF umí také posílat AC3/DTS včetně HD audia (vyžaduje HDMI a Win7) do externího zařízení - recieveru.


Díky integrované MediaInfo knihově za pomocí pár kliků dovíte o přehrávaném videu kde co

Proč SAF? Dyť kodek paků je celá řada...
SAF má v sobě jen to nejnutnější. Neobsahuje prakticky žádné zbytečnosti. Je v něm prostě to nejlepší co je v dnešní době k dispozici. Vše je uděláno tak, aby to bylo co nejjednodušší, s minimálními nároky na uživatele.

Nelíbí se Vám integrovaný MPC-HC přehrávač?
Používejte klidně WMP - nicméně počítejte s tím, že MKV, MOV, RMVB atd... budou po instalaci SAFu fungovat i tam :)

Požadavky:

WinXP nebo novější, pokud možno grafickou kartu s podporou DxVA (HW přehrávání videa) - ATI řady 3xxx (nebo novější), nVidia 2xx (nebo novější).
 

SAF je k dispozici ve dvou verzích, základní a *odemčený*. Ten odemčený přináší podporu i pro komerční formáty, lepší podporu RealMedia (*.RM, *.RMVB), lepší podporu *.FLV souborů, atd... Pokud máte o odemčení zájem, napište mi.

V současné době by měl *odemčený* SAF přehrát vše čím ho nakrmíte. Pokud narazíte na video které nepřehraje, rád uvítám vzorek. Vypisovat sem všechny podporované formáty mi přijde zbytečném je jich opravdu hodně...
Mimo jiné SAF přehraje i MOD tracky (vzpomínáte Amigisti?) :)


SAF je také používaný řadou uživatelů HTPC software, jako například GB--PVR/nPVR nebo MediaPortal.

Pokud máte zájem SAF vyzkoušet, není problém. Poslední verze lze stáhnout >>>zde<<<.
Co se mezi jednotlivými releasy změnilo se lze dočíst >>>zde<<<.

Případné dotazy mile rád zodpovím, piště na hoborg@volny.cz nebo ICQ: 85476027

Ovládání - klávesové zkratky:
SAF Vám umožňuje ovládat některé věci za pomocí klávesových zkratek - to je velmi užitečné např. pokud máte dálkový ovladač, který umí simulovat stisky kláves.

 

Tyto zkratky fungují nezávisle na použitém přehrávači:

CTRL+ALT+S - zapne/vypne titulky

CTRL+ALT+NUMPAD0 - skočí na následující stopu s titulky

CTRL+ALT+NUMPAD1 - skočí na následující audio stopu
CTRL+ALT+O - zobrazí OSD s informacemi o použitém dekodéru, FPS, vytížení CPU, atd...

CTRL+ALT+ ''-'' nebo ''+'' - prodleva v zobrazení titulků po 100ms, lze jít o do negativních hodnot

Nástroje SAFu
Instalátor SAFu Vám v průběhu instalace nabídne instalaci diagnostických nástrojů a nástrojů k opravě systému. Asi nejužitečnější je Graphstudio.


Graphstudio:
Po instalaci ho najdete - START - SAF - TOOLS - Graphstudio.

Graphstudio Vám umožní zjistit, jaký filtr je použit při dekódování audio/video souborů. Stačí požadovaný soubor v Graphstudiu otevřít (Drag&Drop). Díky tomu se dá v případě problémů zjistit, který filtr je viníkem - typický příklad jsou dekodéry které bez vašeho vědomí nainstaluje např. NERO.

Jak to funguje?
Tady je příklad otevření avi souboru. Graphstudio vytvoří tzv. graf tvořený s jednotlivých filtrů:


Splitter:
- jeho úkolem je separovat jednotlivé části kontejneru na audio/video/titulky a případně jiné části

Audio/Video dekodéry:
- dekodéry jednoduše dekódují komprimovaný obraz a zvuk do nekomprimované podoby,na příklad MP3 audio do PCM.

Úplně vpravo jsou poté výstupy - video renderer a zvukový výstup

 

Jednotlivé komponenty v grafu se liší podle souboru, který v něm otevřete. Například *.RM video bude mít jiný graf než *.AVI.

Některé programy (jako např. NERO, DirectVobSub,...) může do sytému nainstalovat filtr, který se do grafu vnutí. Díky tomu může dojít k nežádoucím efektům. A právě za tímto účelem je Graphstudio geniální - hned Vám ukáže, co se pro dekódování souboru používá a vy můžete jednoduše identifikovat problém. Po 2x kliknutí na jednotlivé filtry můžete zjistit jejich jméno souboru - většinou *.ax, umístění v systému a identifikovat tak aplikaci, která ji nainstalovala.

Užitečné nástroje (nejsou součásti SAFu):
MKV Merge:
- MKV Merge vám umožní převézt nespočet kontejnerů do standartu *.MKV (bez rekomprese obsahu).
Pro příklad můžu uvést - máte na 2 CD film ve formátu AVI, který je rozdělen na 2 části, navíc každá část má ještě CZ a EN titulky. Z toho všeho můžete udělat jeden soubor - stačí do MKV merge přetáhnout první část AVI, poté obojí titulky. Jednotlivé stopy otagujete příslušným jazykovým tagem (tím myslím, že eng zvukovou stopu označíte ENG, atd...) To samé uděláte s druhým CD. Poté stačí v MKV Merge obě části slepit a máte 1 soubor s příponou MKV.
Pokud potom takto vytvořený video soubor otevřete v systému kde je nainstalovaný SAF6, automaticky začne hrát česká audio stopa popřípadě se zobrazí české titulky.

AnyDVD HD:
- AnyDVD je nezbytný nástroj pro přehrávání DVD/HD DVD a BluRay disků. Jeho úkolem je dekódování obsahu na discích tak, aby šly přehrát v jakémkoli přehrávači.
Jako bonus AnyDVD umí snížit otáčky Vaší DVD mechaniky tak, aby při přehrávání jela naprosto nehlučně, což je zejména u HTPC nutnost.

CNW:Counter